Dr HashemzadeDr Hashemzade
دکتر مجتبی هاشم زاده
دکتر مجید هاشم زاده

  بایدها ونبایدهای غذا خوردن:
-هیچ گاه در حین غذا خوردن،آب نخورید.آب زیاد،آنزیمهای گوارشی را رقیق میکندکه این رقیق شدن، باعث کاهش جذب مواد مغذی میگردد. 

-سعی کنید همیشه همراه با غذا سبزی و سالاد مصرف کنید،زیرا این مواد علاوه بر رساندن ویتامینها و مواد معدنی به بدن شما،حاوی فیبر زیاد هستند که از سرعت جذب قند و چربی غذا میکاهند.

-همیشه از وعده های غذایی پرحجم و بزرگ بپرهیزید،زیرا باعث افزایش چاقی و بیماریهای متابولیکی میشود.سعی کنید از وعده های غذایی کوچک و کم حجم  استفاده کنید.

-سعی کنید از آبلیموی تازه،گوجه فرنگی،فلفل سبز و ... همراه غذا استفاده کنید،زیرا این مواد حاوی ویتامین C فراوان هستند و باعث میشوند جذب آهن غذا افزایش یابد.

- هیچ گاه وعده غذایی صبحانه را حذف نکنید.با نخوردن صبحانه بدن برای مدت طولانی در حالت ناشتا قرار میگیرد و در طول روز نگهداری قند خون در محدوده نرمال دشوار میگردد و این امر تمرکز ذهن را مختل میکند.در ضمن، خوردن صبحانه باعث کاهش چسبندگی پلاکتها و کاهش لخته خون میشود.در مطالعات انجام شده،افرادی که صبحانه نمیخورند نسبت به آنهایی که میخورند چاقترند.

-هیچگاه همراه غذا نوشابه های گازدار نوشید،زیرا این نوشابه ها حاوی مقدار زیادی قند هستند که علاوه بر چاقی،نوسانات انسولین را نیز باعث میشوند.نوشابه های سیاه با داشتن اید فسفریک زیاد تعادل کلسیم و فسفر بدن را بر هم زده و در دراز مدت باعث برداشت کلسیم از استخوان و بروز پوکی استخان میشوند.

-بعد از غذا ورزش نکنید یا دوش نگیرید.زیرا جریان خونی که باید به دستگاه گوارش برود به سمت دست و پا و ماهیچه های در حال ورزش متمایل میشود ونه تنها هضم وجذب را مختل میکند بلکه به قلب نیز برای پمپاژ بیشتر فشار می آورد.

-بلافاصله بعد از صرف غذا نخوابید.خوابیدن بعد از غذا احتمال برگشت محتویات معده به مری را بیشتر میکند و از آنجایی که محتویات معده اسیدی است،فرد احساس سوزش سر دل میکند.

-بلافاصله بعد از خوردن غذا،چای ننوشید.چای با داشتن ماده ای بنام تانن،از جذب آهن غذا جلوگیری میکند.برای جلوگیری از جذب آهن بهتر است یکساعت قبل و دو ساعت بعد از خوردن غذا چای ننوشید.

-بعد از غذا سیگار نکشید.تحقیقات نشان میدهد که سرطان زایی سیگار بعد از صرف غذا 10 برابر بیشتر است.

- بلافاصله بعد از خوردن غذا،شیرینی نخورید ،زیرا بدن قند اضافه را همیشه تبدیل به چربی میکند و بدیهی است که خوردن شیرینی در حالت سیری چاق کننده است.

عوارض چاقی:1- آرتروز:  به گفته دوست ارتوپدم هر که وزنش بیش، دردش بیشتر

2- نقرس: بالا رفتن مقدار اسید اوره خون، باعث رسوب این ماده در مفاصل، مخصوصا مفصل شست پا می شود و این رسوبات منجر به درد شدید در مفاصل درگیر با این ماده می گردد. درصد مبتلایان به این بیماری در چاقها بیشتر است.

3- دیسک کمر: وقتی وزن انسان بالا باشد،روی دیسکهائی که بین مهره ها قرار گرفته، فشار می آورد که این فشار، باعث دردهای سیاتیکی یا دیسک کمر می شود.

4- نارسائی تنفسی: ریه افراد چاق توانائی رساندن اکسیژن به مقدار وزن آنها را ندارد.

5- عفونتهای ریوی و آسم: برونشیتهای مزمن، ذالت الریه، ذات الجنب و عفونتهای ریوی دیگر بیشتر چاقها را مبتلا می کند تا لاغرها.

7- سنگ کیسه صفرا: چون درصد آن در خانمها بیشتر است، شاید بتوان گفت سنگ کیسه صفرا تقریبا منحصر به خانمهای چاق است.

8- بیماری قند: همه می دانند دیابت، زمینه ارثی داردو طبق قوانین وراثت ژن دیابت به کسی مبرسد که چاقترین باشد.

9-  مشکلات بعد از عمل جراحی: عمل جراحی گاه منجر به عفونت می شود. یکی از مهمترین علل عفونت، وجود بافتهای چربی زیاد در مسیر زخم جراحی است.

10- واریس: واریس در اشخاص لاغر و چاق دیده می شود، ولی درصد آن در چاقها بیشتر است.

11- سرطان سینه: شایعترین سرطان در خانمها، سرطان سینه است وبیشترین درصد مبتلایان به آن هم خانمهای چاق هستند.

12- نازائی: یکی از علتهای نازائی، چاقی است. خوب است بدانید چندین تن از خانمهای چاق که به عنوان نازا عمل کرده اند، با کاهش وزن به آرزوی باورنکردنی خود رسیدند.

13- سرطان پروستات: یکی از سرطانهای شایع در میان آقایان، سرطان پروستات است که درصد آن در چاقها بیشتر است.

14- بالا رفتن چربی خون: معمولا بالا بودن کلسترول و تری گلیسرید دست به دست هم داده و به انسان ضرر می رسانند، ولی نقش مخرب کلسترول بیشتر است

15- تصلب شرائین یا آرتروسیکلروز: این بیماری در اصل ناشی از رسوب کلسترول در داخل رگهاست که باعث از بین رفتن حالت لاستیکی رگها می شود

16-افزایش فشار خون: درصد مبتلایان به فشار خون معمولا در افراد چاق خیلی بیشتر از لاغرهاست