Dr HashemzadeDr Hashemzade
دکتر مجتبی هاشم زاده
دکتر مجید هاشم زاده

لیزر لیپولیز و کرایولیپولیز 

لیزر لیپولیز درمان چاقی موضعی
این سیستم لیزر که در 13 اکتبر 2006 در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود . در اثر تابش اشعه لیزر، چربی‌ها به صورت نیم مایع در می‌آید که می‌تواننند به‌راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شود و یک جلسه‌ی آن به مدت 1تا 3 ساعت طول می‌کشد .
این روش منحصر به فرد از لیزر Diodeیا N D YAG به‌صورت پالسی می‌باشد که به‌صورت داخل بافتی اعمال می‌شود. به‌واسطه‌ی استفاده از لیزر لیپولیز،‌ برخلاف لیپو ساکشن معمولی پوست سفت شده و جمع می‌شود. این روش در چاقی‌های خفیف و متوسط کاملا کافی می‌باشد و دیگر نیازی به ساکشن نمی‌باشد ولی در چاقی‌های شدیدتر درحالی‌که در لایه‌ی سطحی فقط از لیزر استفاده می‌شود، در لایه‌ی عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه‌ی چربی‌ها هم می‌باشد.

مرحله‌ی اصلی انجام لیزر:
ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر کاملا بی‌حس می‌شود (بی‌حسی موضعی). سپس سوراخ‌های کوچک 1تا 2 میلی متری روی پوست ایجاد شده و فیبر نوری بسیار نازک وارد بافت‌های چربی زیر پوست و انرژی معینی از لیز به چربی‌ها تابانده می‌شود که باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شود. در صورتی‌که چربی کمتر از 500 میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی‌باشد و چربی‌های تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می‌شود ولی در صورتی‌که چربی بیش از 500 میلی لیتر چربی‌های مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می‌شود . این کار حدود دو ساعت طول می‌کشد و بعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می‌شود . مناسب‌ترین نقاط بدن برای لیپولیزر عبارتند از بازوها،‌ غبغب، پشت،‌ پهلو، شکم، ران‌ها و… .

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن
لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستکاری بسیار کمتر و درد و تورم کمتری نشبت به لیپوساکشن همراه است به‌علت ظرافت کار با لیزر نتایج یابی بسیار ایده‌آل و آثار ناهمواری برخلاف لیپوساکشن‌های معمولی وجود ندارد. تابش لیزر درزیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن هم‌زمان پوست می‌شود. تاباندن لیزر در لایه‌ی سطحی باعث رفع سلولیت می‌شود. از نظر میزان و مقدار حذف چربی‌ها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی با لیپو ساکشن ندارد. ولی نتایج کیفی و زیبایی بسیار بهتر است و عوارض آن ناچیز است. لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است. این تکنولوژی در ایتالیا،‌ انگلستان، ژاپن،‌ برزیل، سوئد و طی چند سال اخیر در ایران به‌کار می‌رود.

آیا لیزر و ساکشن رقیب هم هستند؟
در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از gr 500 دارند،‌ می‌توان از لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن استفاده کرد،‌ اما در حجم‌های بیشتر از gr 500 عملا باید لیپولیز یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست و بهبودی جریان لنفاوی، جریان خون، کاهش ورم و بهبودی سلولیت است.

دوره‌ی نقاهت:
معمولا بعد از مدت کوتاهی (1تا 4 ساعت)‌ فرد مرخص می‌شود (سرپایی و بدون نیاز به بستری) و 1تا 3 روز استراحت در منزل توصیه می‌شود. زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی‌حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد که فرد راحت‌تر است در منزل باشد. حدود 2-3 هفته محل کار شده تورم دارد که خودبه‌خود رفع می‌شود و پوشیدن گن ضروری است.

نتیجه‌ی نهایی چه موقع مشخص می‌شود؟
تقریبا در همان روزها و هفته‌ی اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به‌وضوح ازحجم چربی موضع کاسته می‌شود. ولی نتیجه‌ی نهایی نیاز به 3 تا 12هفته زمان دارد.

کرایولیپولیز:

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کاهش تحرک چاقی به صورت معضل بزرگی درآمده  و روشهای زیادی برای کاهش وزن مرسوم شده است. از رژیم های غذایی , کم خوری , ورزش یا روش های متنوع برای لاغری با دستگاه های مختلف گرفته تا روشهای تهاجمی تر مانندلیپوساکشن- لیپولیز -ابدومینوپلاستی و...

اماآنچه که در نظر گرفته نمیشود این است که اگر برای سلامت خود قصد لاغری دارید فقط باید لاغر شوید  روشهایی که ظاهر شما را زیبا میکنند در سلامتی شما تاثیر آنچنانی ندارند زیرا هنوز چربیهای اطراف اندام داخلی باقی مانده است .اما اگر افزایش وزن شما در محدوده اضافه وزن است یعنی   BMI 25-29دارید از روشهای برطرف کردن چاغی موضعی سود میبرید .

لیپوساکشن و لیپولیز روش های جراحی زیبایی برای لاغری موضعی و خوش فرم کردن بدن هستند که روشهای تهاجمی بوده و البته عوارض خود رادارند, مانند:خطرات کشنده و عوارض ناخواسته مانند ورم ,درد ,لکه ها وخونمردگی های دردناک -بیحسی و....

از روشهای لاغری غیر تهاجمی مینوان به کاویتاسیون -آرافRF و روش جدیدوانقلابی کرایولیپولیزاشاره کرد.

روش غیر تهاجمی کرایولیپولیزتفاوت اساسی با سایر روشهای غیر تهاجمی را دارد و ثابت شده که بهترین و بیخطر ترین روش برای از بین بردن چربیها برای افرادی میباشد که رژیم غذایی و ورزش منظم را رعایت میکنند اما هنوز از چربی های موضعی پهلوها ,شکم,پشت و... رنج میبرند.

از فواید این روش اینست که روش غیر تهاجمی است و به اتاق عمل وبیهوشی احتیاجی نیست و بیمار میتواند بلافاصله بعد از انجام کرایو به زندگی عادی خود برگردد

 

اساس کار

در این روش با تولید سرما در ناحیه مورد نظر باعث تبدیل تریگلیسرید داخل سلولهای چربی به جامد و در نتیجه مرگ این سلولهای چربی بدون اثر بر بافتهای مجاور میشود و در طی زمان با حذف تدریجی انها از ضخامت لایه چربی در ناحیه مورد نظر کم میشود

زمان مورد نظر برای این روش 60-30 دقیقه برای هر قسمت میباشد و توصیه میشود که در هر جلسه از

3-2 قسمت بیشتر را کرایو نکنیم

ناحیه فریز شده ممکن است قرمز شود که از چند دقیقه تاچند ساعت طول بکشد همچنین ممکن است در ناحیه لکه کبودی مشاهده شود که تا چند روز ادامه داشته باشدبرخی از بیماران احساس درد گنگ و بیحسی در ناحیه تا چند روز خواهند داشت

از 15 روز بعد نتایج شروع شده و 4-2 ماه بعد کاملا مشخص میشود.توصیه میشود که برای نتیجه بهتر و تثبیت کار 2ماه بعد نیز یک جلسه کرایولیپولیز در ناحیه مورد نظر تکرار شود

 

در بیماران زیر کرایو نمیتوان انجام داد

-پیس میکر قلبی یا هر وسیله الکترونیک نصب شده داخل بدن

-بیمار با وسیله پرتابل رسم نوار قلبی

-بیماری کبدی

-دیابت کنترل نشده

-بیماری رینود

-بیمارانی که با سرما کهیر میزنند

-کرایوگلوبولینمی

-فایبرهیپوپروتئینمی سرمایی

-هیپوتونی فیزیولوزیک

 

-در بیماران زیر باید از پزشک معالج خود مشاوره بگیرند

- هر نوع بیماری حاد

-هر نوع بدخیمی

-بیماری عفونی

-زنان حامله

-بیماران قلبی

-تب

بیماران تحت درمان