Dr HashemzadeDr Hashemzade
دکتر مجتبی هاشم زاده
دکتر مجید هاشم زاده

رژیم غذایی:


به دو گروه رژیم غذایی داده میشود .گروه اول کسانی که تا بحال هیچگونه رژیم غذایی نداشته اند و نیز کسانی که BMI آنها بین 25 تا 30 میباشد باید به متخصص تغذیه مراجعه و رژیم مناسب را دریافت نمایند .

گروه دوم کسانی هستند که عمل جراحی چاقی انجام داده اند که این بیماران بایستی بمدت دوهفته بعد از عمل از مایعات استفاده نمایند تا محل عمل کاملا ترمیم گردد و مایعات شامل آب - چایی - شیر - آب آبگوشت - آب مرغ - سوپ صاف شده و آب میوه طبیعیست که در منزل تهیه شده است میباشد.و از الکل - قهوه - آب میوه های سنتتیک - شربت بایستی پرهیز نمایند.

در دو هفته بعد از رژیم نرم و پوره جات باید استفاده شود و بعد از یک ماه بخیه های روی معده کاملا ترمیم شده است و میتوانند از غذای معمولی که بقیه افراد خانواده میل میکنند مصرف نمایند .

حجم معده معمولا به اندازه یک کاسه ماست خوری کوچک تبدیل شده است لذا باید در هر وعده غذاخوردن بیش از یک کاسه ماست خوری غذا خورده نشود . بهتر است از چنگال یا قاشق مرباخوری بجای قاشق غذا خوری استفاده شود.

همزمان با غذا امکان مصرف مایعات نیست لذا توصیه میشود آب یا سایر مایعات را قبل از غذا میل نمایید.
در بسیاری از افرادی که قصد لاغری از طریق رژیم غذایی را دارند شرط اول انتخاب وعده های غذایی سالم به همراه برنامه و در مرحله بعدی ورزش مناسب است.

در این بخش به 2 نوع رژیم غذایی می پردازیم که اثر زیادی بر لاغری های موضعی و مهمتر سلامتی دارند:

 

رژیم برای داشتن شکمی تخت:

شعار این رژیم این است که با خوردن چربی باز هم وزن کم کنید.این برنامه بر روی چربیهای تک غیر اشباع (با 1 پیوند 2 گانه) مثل روغن زیتون ، انواع مغز ها و بقیه غذاهای گیاهی متمرکز است.

بر اساس این برنامه شما می توانید به مدت 32 روز تقریبا 7 کیلو از وزن خود را همراه با کاهش سایز شکم کم کنید.

400 کالری به ازای هر واحد ، 4 بار در روز مصرف کنید.(روزی 1600 کالری)

بیش از 4 ساعت به خود گرسنگی ندهید.

در هر وعده چربیهای تک غیر اشباع مصرف کنید.

 

کاربرد رژیم :

همه رژیمها در کاهش سایز موثر هستند اما هیچ رژیمی وجود ندارد که فقط بر موضع کمر موثر باشد یا بر چربیهای شکمی صرفا تاثیر بگذارد.

این به این معنی است که اگر شما 7 کیلو در مدت 1 هفته از دست بدهید بیشتر آب بدن خود را از دست داده اید.از دست دادن 0.5 تا 1 کیلو در هفته باعث می شود دیرتر باعث کاهش وزن شده  اما چربی واقعی از دست می دهید.

 

چه چیزهایی مجاز هستید بخورید و چه چیزهایی نه؟

ابتدا شما باید از بروز نفخ در 4 روز اول چلوگیری کنید واز مصرف نمک در هر گونه غذا اجتناب نمایید و از غذاهای زیر پرهیز کنید:

  غذاهای عمل آوری شده

غذاهای نفاخ مثل لوبیا ، بروکلی و پیاز

غذاهای پرکربوهیدرات مثل پاستا، موز و نان های باگت

همچنین شما باید روزی 2 لیتر مخلوط آب بهمراه ریشه زنجبیل ،خیار ، لیمو و برگه های نعناع مصرف کنید.

سپس به مدت 4 هفته فقط از رژیم مدیترانه ای استفاده کنید.

توجه کنید که 4 روز اول رژیم بسیار مهم است .

توجه داشته باشید که همراه این رژیم ورزش های شکمی مثل دراز نشست حایز اهمیت هستند.

تحت هیچ شرایطی به غذا نمک اضافه نکنید و حتما به برچسب مواد مصرفی از نظر مقدار سدیم توجه کنید.

از لحاظ هزینه ای بیشترین هزینه مربوط به روغن زیتون ، آجیل و آووکادو می باشد ولی در کل رژیم پر هزینه ای نیست و برای عموم قابل استفاده است.

 

رژیم اتکینز

رژیم محبوب "اتکینز"، به تجویز خوردن مقدار دلخواه استیک و تخم مرغ معروف بود. در این برنامه غذایی، خوردن پروتئین و چربی به هر مقدار، مجاز بود و هیدرات کربن حذف می شد.

افرادی که این برنامه غذایی را دنبال می کردند، بشقابهایشان را با پنیر، انواع گوشتهای پرچربی، مایونز و خلاصه هر نوع پروتئین و چربی پر می کردند. هر چه بیشتر، بهتر!

ایده بنیادین این برنامه، بر خاصیت سیر کنندگی
پروتئین و چربی بنا شده است. پس از خوردن پروتئین و چربی، دیرتر گرسنه می شوید و بنابراین کالری دریافتیتان و در نتیجه وزنتان کاهش می یابد. بعلاوه، چون هیدرات کربنی به بدنتان نمی رسانید، احتمال حفظ حالت چربی سوزی بدن، افزایش می یابد (هیدراتهای کربن باعث ترشح انسولین و توقف سوختن چربی می شوند).

با اینحال، مشکلی که پس از رواج این
برنامه غذایی بروز کرد، افزایش نگرانی مردم درباره سلامتی عمومیشان، مخصوصا، بیماریهای قلبی و فشار خون بالا بود. مردم، بخوبی از احتمال تاثیر مصرف چربیهای اشباع شده بر تشدید عوارض قلبی عروقی آگاه هستند.

به همین دلیل، متخصصان اتکینز، نیروی تازه ای در این شیوه دمیده اند. آنها، دیگر فقط بر خوراکیهای پر
پروتئین و پر چربی تمرکز نمی کنند، بلکه، شیوه متعادلتری را در دستورات غذاییشان در پیش گرفته اند و اهمیت ترکیب هیدراتهای کربن سالم و چربی را با پروتئین تبلیغ می کنند

طرح برنامه

رژیم اتکینز، هنوز هم از چهار مرحله مختلف تشکیل می شود. اولین مرحله، دشوارترین مرحله است و بقصد چکاندن ماشه کاهش وزن، طراحی شده است. مرحله آخر، به ادامه حفظ وزن در حد سالم کمک می کند.

مرحله اول:

در این مرحله، روزانه، فقط 20 گرم هیدرات کربن خالص، از منابع گیاهی، به بدن می رسد.

فهرست زیر، شامل خوراکیهای مجاز این مرحله می شود:

ماهی تن

ماهی سالمون

مرغ

بوقلمون

گوشت گاو

تخم مرغ

گوشت گوسفند

ماهی حلوا

گوشت اردک

صدف

غذاهای دریایی

انواع پنیر

سبزیجات غیر نشاسته ای

انواع روغن

آبگوشت

نوشابه رژیمی

قهوه

قانون این مرحله، گنجاندن پروتئین و چربی در هر یک از وعده های غذایی و بنحوی است که هیدرات کربن، به حداقل مقدار 20 گرم برسد. نوشیدن آب زیاد و بدقت خواندن برچسب ارزش غذایی خوراکیها و توجه به "هیدراتهای کربن پنهان" توصیه می شود.

معمولا، این مرحله، حدود دو هفته طول می کشد.


مرحله دوم:

مرحله دوم رژیم، بسیار شبیه مرحله اول است و همچنان بر کاهش وزن متمرکز است. تنها تفاوت، اجازه افزودن هفته ای 5 گرم هیدرات کربن خالص به برنامه تا زمانی است که فقط 5 تا 10 پوند (حدود 2 تا 4.5 کیوگرم) وزن اضافه باقی مانده باشد. هدف اصلی این مرحله، شناخت میزان حساسیت بدن به هیدراتهای کربن و مقدار و نوع قابل مصرف بهنگام موفقیت روند کاهش وزن است.

همزمان با افزایش تدریجی مجموع مقدار هیدرات کربن، افزودن هیدراتهای کربن کم قند هم، از قبیل سبزیجات، انواع توت، انواع مغز و پنیر به
رژیم غذایی توصیه می شود.

بعلاوه، متخصصان معتقدند که خوب است ورزشکاران مشتاق، مقدار هیدرات کربن روزانه را به 60 تا 90 گرم افزایش دهند تا بدنشان قادر به حفظ و تحمل شدت
تمرین باشد.

مرحله سوم:

این مرحله را، مرحله پیش نگهداری هم می نامند. مرحله سوم، بنحوی طراحی شده است که چگونگی
تغذیه را برای پایین نگه داشتن وزن در آینده آموزش دهد. در این مرحله، بجای هفته ای 5 گرم مرحله پیشین، هفته ای 10 گرم هیدرات کربن به برنامه غذایی افزوده می شود.

این مرحله، تا توقف روند کاهش وزن یا کند شدن شدید آن و آغاز برنامه حفظ وزن، ادامه خواهد یافت. مقدار هیدرات کربن دریافتی در پایان این مرحله، میزان لازم برای حفظ وزن بدن در نظر گرفته می شود (معروف به حد تعادل هیدرات کربن اتکینز).
متخصصان
توصیه می کنند که در این مرحله از رژیم می توان یکی دو بار در هفته، مقدار هیدرات کربن دریافتی را افزایش داد. اما بخاطر داشته باشید که برای جبران چنین سورچرانیهایی، بهتر است مقدار هیدرات کربن دریافتی روز بعد را کاهش داد.

تاکید این
برنامه غذایی، پیشگیری از بازگشت به عادتهای غذایی